REGULAMIN KORZYSTANIA Z DWORCA AUTOBUSOWEGO „Sindbad Port Opole”

§ 1 Podstawa prawna regulaminu

  1. Regulamin zostaje wydany na podstawie: a. art. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984r. prawo przewozowe (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 50, poz. 601 z późn. zm.) oraz rozporządzeń do tej ustawy, b. art. 18b ust 1 pkt. 5 ustawy z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.), c. Rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 (Dz. Urz. UE L 315 z 03.12.2007), d. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 181/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. dotyczące praw pasażerów w transporcie autobusowym i autokarowym oraz zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2006/2004, e. Ustawy z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011r. Nr 5 poz. 13), f. Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 24 lutego 2006 r. w sprawie ustalania stanu przesyłek oraz postępowania reklamacyjnego (Dz. U. z dnia 7 marca 2006 r.)
  2. W sprawach nieuregulowanych treścią regulaminu stosuje się przepisy: a. ustawy z dnia 10 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) b. ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zmianami.) c. oraz innych ustaw i rozporządzeń nie wymienionych w niniejszym punkcie a dotyczących usług oferowanych na Dworcu w zakresie wyszczególnionych w niniejszym regulaminie.

§ 2 Słownik pojęć

  1. Użyte w regulaminie określenia oznaczają: Sindbad – Prywatne Biuro Podróży Sindbad – Ryszard Wójcik, 45-015 Opole, Rynek 8, Nip 754-026-68-34, e-mail: sekretariat@sindad.pl, www.sindbad.pl – podmiot posiadający tytuł prawny do obiektu Dworca Autobusowego Sindbad Port Opole; Administrator – podmiot zarządzający infrastrukturą dworca w zakresie odpraw autobusów i parkowania pojazdów, na podstawie umowy z Sindbad. Dworzec – miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych a w przypadku niniejszego regulaminu oznacza Dworzec Autobusowy Sindbad Port w Opolu; Przewoźnik/Operator – przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób na podstawie posiadanej licencji na wykonywanie krajowego lub/i międzynarodowego transportu drogowego osób i stosownych zezwoleń szczególnych na wykonywanie rodzajów przewozów, potwierdzenia zgłoszenia przewozu, zwany dalej Przewoźnikiem; Korzystający – inny, niż Przewoźnik uprawniony do wjazdu na miejsca postojowe w zakresie określonym umową lub niniejszym regulaminem, a nie świadczący usług przewozu osób, Uczestnik ruchu – podróżny lub inna osoba poruszająca się po terenie dworca; Stanowisko – numerowane miejsce, przeznaczone do postoju autobusów w celu zabrania lub wysadzenia pasażerów i bagażu; Miejsce postojowe – teren wyznaczony do postoju pojazdu, o innym charakterze, niż postój na stanowisku odjazdowym; Regularny przewóz osób – przewozy osób wykonywane w ramach komunikacji zwykłej, przyspieszonej, pospiesznej i ekspresowej po drogach publicznych według uzgodnionego i podanego do publicznej wiadomości rozkładu jazdy autobusów na podstawie udzielonych przez odpowiedni organ administracji terenowej zezwoleń oraz indywidualnych umów przewozu zawieranych bezpośrednio między przewoźnikiem a podróżnymi; Przewozy okazjonalne – przewozy nieregularne, wykonywane w czasie i na warunkach uzgodnionych w umowie zawartej między przewoźnikiem a organizatorem przewozu na rzecz osób trzecich tj. uczestników przewozu grupowego; Autobus/autokar – pojazd samochodowy z przeznaczeniem do przewozu nie mniej niż 9 osób na miejscach dla pasażerów; Pojazd – dla potrzeb niniejszego regulaminu – określenie każdego innego, niż autobus pojazdu drogowego.

§ 3 Infrastruktura Dworca

  1. Dworzec posiada Budynek Dworcowy mieszczący następujące pomieszczenia i posiadający wyposażenie: a. hala dworcowa do obsługi podróżnych, b. kasa biletowa c. punkt informacji, d. poczekalnia z miejscami siedzącymi, e. toalety dla podróżnych,
  2. Na terenie Dworca znajdują się: a. punkty handlowe, usługowe i gastronomiczne b. stanowiska komunikacji krajowej i międzynarodowej z informacją o odjazdach autobusów, c. miejsca postojowe przeznaczone dla autobusów, d. miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, e. wyznaczone stanowiska dla pojazdów TAXI, f. miejsca postojowe przeznaczone na krótkoterminowy (max. 15 min) postój samochodów osobowych, g. miejsca postojowe przeznaczone na długoterminowy postój samochodów osobowych, h. utwardzony plac manewrowy,
  3. Przed budynkiem hali obsługi podróżnych na terenie Dworca znajdują się: a. miejsca postojowe przeznaczone na krótkoterminowy (max. 15 min) postój samochodów osobowych,
  4. W odległości około 100m od dworca zlokalizowany jest przystanek komunikacji miejskiej.
  5. Obiekty Dworca są chronione i monitorowane.

§4 Zasady ogólne

  1. Regulamin określa warunki obsługi podróżnych i dokonywania odpraw w zakresie przewozu osób, bagażu i korzystania przez przewoźników z Dworca Autobusowego Sindbad Port Opole, w tym jego stanowisk i miejsc postojowych.
  2. Dworzec wraz z jego infrastrukturą przeznaczony jest wyłącznie do obsługi podróżnych korzystających z usług przewozowych przewoźników posiadających umowę lub zezwolenie na korzystanie z dworca wydane przez Administratora lub Sindbad.
  3. Dworzec jest udostępniany przewoźnikom na zasadach określonych w niniejszym regulaminie oraz umowach zawieranych pomiędzy Administratorem a przewoźnikami.
  4. Do wjazdu na teren Dworca uprawnione są: a) pojazdy Przewoźników, którzy zawarli umowę lub uzyskali zezwolenie Administratora, b) pojazdy TAXI – na podstawie zawartej z SINDBAD umowy, c) pojazdy Korzystających, w tym:- pojazdy Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej i innych służb publicznych; d) pojazdy prywatne w celu wjazdu na miejsca postojowe przeznaczone na krótkoterminowy (max. 15 min) postój samochodów osobowych – wyłącznie za zgodą pracowników dworca
  5. Korzystanie z miejsc postojowych przeznaczone na krótkoterminowy (max. 15 min) postój samochodów osobowych przed budynkiem dworca, nie wymaga zgody.
  6. Uczestnicy ruchu i inne osoby znajdujące się na drogach wewnętrznych Dworca podlegają przepisom ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym. (dalej w skrócie: prawo o ruchu drogowym ) oraz postanowieniom niniejszego regulaminu.
  7. Z chwilą wjazdu na teren Dworca, użytkownik akceptuje warunki Regulaminu oraz zobowiązuje się do jego przestrzegania.
  8. Wjazd na teren Dworca pojazdów przewożących materiały łatwopalne, wybuchowe, żrące lub radioaktywne, jak również innych pojazdów, przewożących nieodpowiednio zabezpieczone materiały niebezpieczne jest zabroniony.
  9. Na terenie dworca, użytkownicy są zobowiązani do przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz znaków drogowych pionowych i poziomych, jak również poleceń upoważnionych pracowników Administratora lub Sindbad, Ochrony, oraz funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej i innych służb ochrony porządku publicznego.
  10. Na terenie dworca obowiązuje ograniczenie prędkości do 5km/h.

§ 2 Usługi świadczone na rzecz Przewoźników

1) Administrator/Sindbad w ramach realizacji umów z Przewoźnikami zapewnia następujące usługi : a) Udostępnianie stanowisk autokarowych w celu przyjmowania lub wysadzania pasażerów w regularnej komunikacji krajowej, międzynarodowej lub okazjonalnej. b) Sprzedaż biletów c) Bezpłatne umieszczenie w jednym miejscu Dworca na stanowiskach odpraw autobusów informacji o odjazdach i przyjazdach autobusów, zgodnych z przedłożonymi przez przewoźnika rozkładem jazdy w terminach określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 kwietnia 2012 roku §14.1 pkt. 1 ; dopuszcza się umieszczenie informacji o kursach Przewoźnika w dodatkowych miejscach za dodatkową opłatą, d) udostępnianie miejsc do odpłatnego parkowania, 2) Usługi oferowane przez Dworzec na rzecz Przewoźników są płatne, szczegóły dotyczące systemu naliczania opłat zawarte są w Załączniku nr 1 do Regulaminu.

§ 3 Korzystanie ze stanowisk do odpraw autobusów i miejsc parkingowych

  1. Na terenie Dworca znajdują się wyznaczone stanowiska do odprawy autobusów oraz miejsca przeznaczone na postój autobusów i innych pojazdów, oznaczone właściwym znakiem.
  2. W przypadku komunikacji regularnej, Przewoźnik/Operator korzystający z infrastruktury Dworca ma, obowiązek uzgodnić możliwość korzystania ze stanowisk odpraw autobusów, każdorazowo przez zmianą lub wystąpieniem o nowy rozkład jazdy danej linii, a także dostarczać aktualny „Regulamin Przewozów” obowiązujący u danego Przewoźnika/Operatora, każdorazowo 30 dni przed terminem wejścia w życie nowej wersji regulaminu.
  3. Przewoźnik zobowiązany jest korzystać z konkretnego, uzgodnionego wcześniej stanowiska odprawy autobusu, wyznaczonego przez Administratora dla danej linii.
  4. Czas postoju na stanowiskach do odpraw autobusów: a) w przypadku kończenia kursu na dworcu, postój na stanowisku dla autobusów komunikacji krajowej i międzynarodowej dozwolony jest jedynie na czas niezbędny do wyjścia pasażerów z pojazdu i wydania bagaży podróżnych z luków bagażowych – nieprzekraczający 10 minut b) w przypadku kursów przelotowych postój w celu oczekiwania na pasażerów w przerwie w podróży może być realizowany na wyznaczonych stanowiskach do odbywania przerwy w podróży nie dłużej niż 15 minut, c) w przypadku rozpoczęcia kursu na dworcu czas postoju pojazdu na stanowisku w komunikacji krajowej w celu zabrania pasażerów nie może przekraczać 10 minut, a w komunikacji międzynarodowej 15 minut, d) w przewozach okazjonalnych czas postoju pojazdu na stanowisku na wysadzenie/zabranie pasażerów nie może przekraczać 30 minut.
  5. Nieuzasadnione pozostawienie autobusu lub przekroczenie w/w czasów odpraw (nie związane z prawidłowo realizowaną odprawą oczekujących pasażerów) skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat, określonych w Załączniku nr: 1;
  6. Przewoźnik ma obowiązek przekazać obsłudze dworca informacje o : a) opóźnieniu kursu powyżej 15 minut. Informacje taka należy przekazać telefonicznie +48 77 5494948 lub drogą elektroniczną na adres port@sindbad.pl b) jednorazowym odwołaniu kursu lub zamiarze podstawienia dodatkowego autobusu w ramach kursu. Informację taką należy przesłać mailem na adres port@sindbad.pl w terminie na 24 godziny przed planowanym odjazdem danego kursu. W przypadku awarii autobusu na trasie dopuszczalne jest zgłoszenie telefoniczne +48 77 5494948 przez kierowcę lub innego pracownika Przewoźnika. c) czasowym zawieszeniu kursu lub jego całkowitej likwidacji. Informację taka należy przesłać do Administratora nie później niż 7 dni przed danym terminem, chyba że umowa dwustronna określa inaczej, przy czym decyduje data wpływu do Administratora. W zgłoszeniu Przewoźnik określa okres zawieszenia lub datę likwidacji danego kursu.
  7. Na stanowiskach odprawy autobusów oraz w miejscach wyznaczonych do postoju pojazdów zabronione jest: a) magazynowanie paliw, substancji łatwopalnych i pustych pojemników po paliwie; b) tankowanie pojazdów; c) mycie i odkurzanie (wnętrza kabin) pojazdów poza miejscami do tego wyznaczonymi jeśli takowe zostały wyznaczone; d) wymiana wody chłodzącej, roztankowanie paliwa lub oleju; e) wykonywanie napraw i opróżnianie toalet; f) pozostawianie nieczystości; g) prowadzenie sprzedaży czy dystrybucji jakichkolwiek produktów.
  8. W czasie manewrowania pojazdem na terenie dworca i parkowania, użytkownik ma obowiązek zwracać uwagę na pobliskie pojazdy i ustawiać pojazd na jednym miejscu odpraw autobusów lub jednym miejscu parkingowym.
  9. W przypadku jeżeli użytkownik zaparkuje pojazd w sposób utrudniający ruch na terenie Dworca lub zagrażający bezpieczeństwu osób trzecich, Administrator ma prawo wezwać Straż Miejską w celu odholowania pojazdu na wyznaczone w tym celu miejsce na koszt użytkownika.
  10. Miejsca parkingowe wyznaczone na terenie dworca do parkowania pojazdów nie są parkingiem strzeżonym, każdorazowe pozostawienie pojazdu na miejscu parkingowym wymaga zgody Administratora.
  11. Pozostawienie pojazdu na terenie Dworca nie powoduje zawarcia umowy przechowania tego pojazdu lub powstania innego zobowiązania, które obligowałoby Administratora do ponoszenia odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku kradzieży, zniszczenia lub uszkodzenia pozostawionego pojazdu.
  12. Administrator nie ponosi również odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w pojeździe lub stanowiące jego wyposażenie.
  13. Korzystający z dworca obowiązani są respektować polecenia pracowników dworca i służb porządkowych dotyczące obowiązujących na terenie obiektu zasad organizacji ruchu, parkowania pojazdów, porządku i bezpieczeństwa oraz warunków korzystania z usług dodatkowych.

§ 4 Opłaty

  1. Za korzystanie z dworca w zakresie odpraw autobusów Przewoźnik/Operator uiszczał będzie opłatę według stawek jakie zostały określone w trybie art.16 ust.2 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, w ramach ustaleń pomiędzy SINDBAD a Prezydentem Miasta Opole i zostały podane do publicznej wiadomości.
  2. Opłaty za odprawę autokaru liczone są według ważnego zezwolenia i rozkładu jazdy, bez względu na rzeczywistą ilość wjazdów na dworzec.
  3. Opłaty dla Przewoźników, z którymi zawarto umowę na korzystanie z Dworca – płatne są przelewem na podstawie faktury VAT, na konto w niej wskazane; dla pozostałych korzystających – na podstawie płatności gotówką pod rygorem zablokowania odjazdu pojazdu.
  4. Z opłat zwolnione są pojazdy służb ratowniczych będące w akcji, pojazdy służb ochrony porządku publicznego (Policji, Straży Miejskiej, Żandarmerii Wojskowej Izby Celnej itp.), wjeżdżające na teren dworca w celach służbowych.
  5. Opłaty za korzystanie z miejsca parkowania nalicza się w systemie abonamentowym według stawki ustalonej umownie z Przewoźnikiem. Opłata naliczana w systemie abonamentowym pobierana jest z góry za każdy miesiąc rozliczeniowy.
  6. Stawki za korzystanie z dworca zawarte są w Załączniku nr 1 do niniejszego regulaminu.

§ 5 Naruszenie zasad korzystania z Dworca.

  1. Za każdy przypadek naruszenia zasad korzystania z Dworca określonych w niniejszym regulaminie osoba przebywająca na terenie Dworca lub uczestnik ruchu zostanie obciążony opłatą określoną w Załączniku nr 1.
  2. W przypadku zawinionego uszkodzenia budynku Dworca, wyposażenia Dworca lub infrastruktury dworcowej, Uczestnik ruchu/Korzystający/Podróżny/Przewoźnik zobowiązani są pokryć wszystkie koszty związane z likwidacją przedmiotowej szkody, w tym również utraconych korzyści.
  3. Administratorowi przysługuje prawo do dochodzenia odszkodowania za wyrządzone szkody na zasadach ogólnych.
  4. W zakresie związanym z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa ruchu i porządku na terenie Dworca służby porządkowe dworca współpracują z Policją, Strażą Miejską, Służbą Celną, Strażą Graniczną oraz innymi właściwymi organami lub instytucjami.
  5. Wobec osób nie stosujących się do wdrożonej organizacji ruchu na terenie Dworca będą sporządzane wnioski o ukaranie do Sądów Grodzkich przez uprawniony do tego organ.
  6. Użytkownicy ponoszą odpowiedzialność za szkody spowodowane swoim działaniem lub zaniechaniem, wyrządzone Administratorowi lub Sindbad oraz osobom trzecim na terenie Dworca.
  7. W przypadku dojścia na terenie dworca do zdarzenia, z którego wynikałaby po stronie użytkownika odpowiedzialność, o której mowa w ust. powyżej, jest on zobowiązany do powiadomienia pracowników dworca lub pracowników Ochrony o tym fakcie, jak również przekazania Administratorowi wyjaśnień w formie pisemnej.
  8. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym dziale, mają zastosowanie pozostałe postanowienia niniejszego Regulaminu oraz przepisy prawa o ruchu drogowym.

§ 5 Postanowienia końcowe

  1. Regulamin niniejszy stanowi załącznik do każdej z umów, której przedmiotem jest korzystanie z usług Dworca.
  2. Przyjęte w niniejszym regulaminie uregulowania są zgodne z obowiązującym prawem, a w sprawach nie uregulowanych zastosowanie mają przepisy wskazane w § 1 pkt.1 i 2.
  3. Regulamin korzystania z dworca autobusowego jest dostępny w siedzibie administratora, na jego stronie internetowej www.pks.opole.pl oraz na dworcu autobusowym u dyżurnego ruchu.
  4. Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2020 roku.